11 септембар 2010

"UNO" igra karata

Na ovogodišnjem letovanju ćerka je pronašla nove drugare iz Rumunije, Hrvatske, Nemačke,...
Naučili su je novu igru kartama koja je u njihovim zemljama hit i koju igaju i stari i mladi, a zove se "Uno". Svakodnevno su se kartali na plaži, a po povratku kući tražila je da joj kupimo špil tih neobičnih karata. U našem gradu ih nisam pronašla po knjižarama i drugim trgovinama, ali jesam sasvim slučajno kod uličnog prodavca knjiga. Takođe možete ih pronaći na aukcijskom sajtu "Limundo" i poručiti.
Foto: EllaOllivera privatna arhiva

Onda smo naučili svi u porodici da igramo ovu ineresatnu igru, potom smo naučili i prijatelje i rodjake sa kojima se družimo i sada provodimo prijatne večeri kartajući nešto novo.

Kako se UNO igra?
  • Igru igraju od 2 do 10 igrača
  • Na početku igre svi igrači dobiju po 7 karata
  • Jednu kartu sa brojem stavite u sredinu na talon. Ostatak špila stavi se pored, a karte su okrenute licem na dole.
  • Prvi igra onaj ko presecanjem špila izvuče najmanju kartu.
  • Igrač koji prvi igra baca kartu koja je brojem ili bojom ista kao karta u sredini. Postoje karte sa brojevima od 1 do 9 - po dve karte u svakoj od 4 boje: crvena, plava, žuta i zelena (ukupno 72 karte) i sa 0 - po jedna nula u svakoj boji. Takođe postoje i specijalne karte: "okreni kurg" - izgledaju kao dve strelice okrenute gore-dole u svakoj boji. Kad se baci ova karta okreće se krug igranja u suprotnu stranu od one kojom se do tada igralo; "stop" - izgleda kao precrtani krug i u špilu ima po dve u svakoj boji. Igrač koji je sledeći na potezu propušta jedno bacanje. Ova karta se može odigrati na bilo koju kartu iste boje i "+2" - u špilu ima po dve u svakoj boji. Igrač koji je sledeći na potezu uzima 2 karte sa špila na talonu i propušta taj krug. Ako igrač pre tebe baci +2 kartu, a ti sam imaš +2 kartu, ako je baciš, sve se sabira i sledeći igrač mora da vuče 4 karte. Ako i on baci +2 sledeći ima +6, itd. Ukoliko igrač ima jednu od ovih karata u rukama baca je, a ako nema nema u rukama kartu kojom bi odgovorio na boju ili broj koji se traži na talonu onda baca specijalne karte "promeni boju" - crna karta na kojoj su sve četiri boje i u špilu oh ima 4. Ova karta menja boju na koju se odgovara u boju po izboru onog ko je kartu bacio ili "+4" - crne karte kojih ima 4 u špilu, a koja znači da igrač koji je sledeći na potezu vuče 4 karte iz špila na talonu, a igrač koji ju je odigrao bira boju kojom se nastavlja igranje
  • "džoker" je ljubičasta karta bez broja i ima 2 ove karte u špilu. Menja bilo koju kartu pa ako je npr. na talonu plava trojka, džoker koji bi se na nju odigrao, predstavljao bi takođe plavu trojku, a ukoliko se odigra na specijalnu kartu u boji on predstavlja kartu te boje bez brojčane oznake. Džoker se ne može odigrati na "promeni boju" ili na "+4" kartu. Na džoker se može odigrati bilo koja karta u boji koju on sam menja, kao i karta istog broja, ako je džoker odigran na plavu trojku preko džokera se može odigrati bilo koja plava karta ili bilo koja trojka.
  • Ukoliko igrač nema kartu kojom bi odgovorio na boju ili broj i nema džokera, a nema niti jednu specijalnu kartu, onda vuče jednu kartu sa ostatka špila, ukoliko ni tada ne dobije odgovarajuću kartu, preskače bacanje.
  • Ako igrač ima dve potpuno iste karte može ih, kada se takva karta traži, baciti istovremeno
  • Kada igraču ostane jedna karta u ruci mora glasno da kaže "UNO". Ukoliko ne kaže ili to neko kaže umesto njega onda vuče 4 karte iz špila.
  • Pobednik deljenja je onaj ko se prvi reši svih karata iz ruku.
  • Bodovanje se vrši tako što se sabiraju karte u rukama ostalih igrača i taj broj se piše onome ko se oslobodio svih karata. Onaj ko prvi sakupi 500 poena je pobednik igre. Specijalne karte nose po 10 poena, a crne karte "+4" i "promeni boju" nose po 20 poena, ostale karte onoliko poena koliko piše na njima. 
Probajte veoma je interesatno!!!

Нема коментара:

Постави коментар

Najviše Vam se dopalo!